100PK470MEFCGC16X25
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916166
Description
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100PK470MEFCGC16X25 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.083" (27.50mm)