400SXG270MEFCSN30X30
VIGOR # :
916178
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400SXG270MEFCSN30X30 PDF
Type Description
Series:SXG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.22 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.708 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)