400CXW33MEFR8X45
VIGOR # :
916196
Description
CAP ALUM 33UF 20% 400V T/H
DataSheet
400CXW33MEFR8X45 PDF
Type Description
Series:CXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:435 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)