16ZT100M6.3X11
VIGOR # :
916227
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
16ZT100M6.3X11 PDF
Type Description
Series:ZT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:101.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:405 mA @ 100 kHz
Impedance:170 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)