100YXG330MEFCGC18X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916365
Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100YXG330MEFCGC18X20 PDF
Type Description
Series:YXG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:682 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.24 A @ 100 kHz
Impedance:80 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)