63YXJ33MT16.3X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916606
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
63YXJ33MT16.3X11 PDF
Type Description
Series:YXJ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:116.76 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:278 mA @ 100 kHz
Impedance:350 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)