25YXH470MEFC10X16
VIGOR # :
916644
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25YXH470MEFC10X16 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:665.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.21 A @ 100 kHz
Impedance:60 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)