35ZLG330MEFCT810X16
VIGOR # :
916650
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35ZLG330MEFCT810X16 PDF
Type Description
Series:ZLG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.001 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.82 A @ 100 kHz
Impedance:20 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)