400PK22MEFC12.5X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916688
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400PK22MEFC12.5X20 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:300 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)