350BXC4.7MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916831
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
350BXC4.7MEFC10X12.5 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:150 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)