100ZL100MEFCT810X23
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916944
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100ZL100MEFCT810X23 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:440 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:120 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)