250PK3.3MEFCT16.3X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917074
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
250PK3.3MEFCT16.3X11 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:45 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)