25PK220MEFCT16.3X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917106
Description
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25PK220MEFCT16.3X11 PDF
Type Description
Series:PK
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:372 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)