80ZLJ390M12.5X35
VIGOR # :
917139
Description
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL
DataSheet
80ZLJ390M12.5X35 PDF
Type Description
Series:ZLJ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.43 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:36 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)