16ZLH2200MEFC10X25
VIGOR # :
917152
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
16ZLH2200MEFC10X25 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)