400USG220MEFC30X25
VIGOR # :
917231
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400USG220MEFC30X25 PDF
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.58 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.212 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)