35YXH1800MEFCG412.5X40
VIGOR # :
917259
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
35YXH1800MEFCG412.5X40 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.35 A @ 100 kHz
Impedance:17 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)