100YXF33MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917409
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100YXF33MEFC10X12.5 PDF
Type Description
Series:YXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:126.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:230 mA @ 100 kHz
Impedance:430 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)