10ZL3900MEFC16X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917411
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
10ZL3900MEFC16X20 PDF
Type Description
Series:ZL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.198 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.14 A @ 100 kHz
Impedance:18 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)