400USG180MEFCSN22X35
VIGOR # :
917986
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400USG180MEFCSN22X35 PDF
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.45 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.03 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)