200VXR470MEFCSN22X40
VIGOR # :
918158
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
DataSheet
200VXR470MEFCSN22X40 PDF
Type Description
Series:VXR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.1 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)