350PX10MEFC10X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922307
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
350PX10MEFC10X16 PDF
Type Description
Series:PX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:95 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:142.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)