RXT2222AT100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
TRANS NPN MPT3
Catalog
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DataSheet
RXT2222AT100 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Not For New Designs
Transistor Type:NPN
Current - Collector (Ic) (Max):600 mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):40 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:1V @ 50mA, 500mA
Current - Collector Cutoff (Max):100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:100 @ 150mA, 10V
Power - Max:500 mW
Frequency - Transition:300MHz
Operating Temperature:150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-243AA
Supplier Device Package:MPT3
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
BC847A RFG
BC847A RFG
TRANSISTOR, NPN, 45V, 0.1A, 110A
BSS63,215
BSS63,215
TRANS PNP 100V 100MA TO236AB
NTE2682
NTE2682
TRANS NPN 160V 8A TO3PL
RXT2222AT100
RXT2222AT100
TRANS NPN MPT3
CONN HDR DIP POST 10POS GOLD