50WXA100MEFC8X9
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
922318
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
50WXA100MEFC8X9 PDF
Type Description
Series:WXA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:240 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)