107CKS063MJM
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
922321
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V THRU HOLE
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
107CKS063MJM PDF
Type Description
Series:CKS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.658Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:325 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)