6.3YXH1000MEFCTA8X16
VIGOR # :
922400
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
DataSheet
6.3YXH1000MEFCTA8X16 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:504 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:840 mA @ 100 kHz
Impedance:87 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)