400KXW56MEFC12.5X35
VIGOR # :
922643
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
400KXW56MEFC12.5X35 PDF
Type Description
Series:KXW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:420 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)