50YXJ2.2MT15X11
VIGOR # :
922644
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
50YXJ2.2MT15X11 PDF
Type Description
Series:YXJ
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18.06 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:43 mA @ 100 kHz
Impedance:2.5 Ohms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)