400LSG2200MNB51X138
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923159
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400LSG2200MNB51X138 PDF
Type Description
Series:LSG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:9.1 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.858" (21.80mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):5.551" (141.00mm)