UBW1H470MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
923160
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UBW1H470MPD1TD PDF
Type Description
Series:UBW
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-55°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:220 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:440 mA @ 100 kHz
Impedance:350 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.531" (13.50mm)