400BXC1MEFCT810X12.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923229
Description
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
400BXC1MEFCT810X12.5 PDF
Type Description
Series:BXC
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:70 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)