100ZLH100MEFC12.5X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923357
Description
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
100ZLH100MEFC12.5X16 PDF
Type Description
Series:ZLH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:487.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:975 mA @ 100 kHz
Impedance:130 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)