160YXF15KEFC8X11.5
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
923637
Description
CAP ALUM 15UF 10% 160V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
160YXF15KEFC8X11.5 PDF
Type Description
Series:YXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)