VZH100M1CTR-0406S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
927458
Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VZH100M1CTR-0406S PDF
Type Description
Series:VZH
Package:Tape & Reel (TR)Strip
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:56 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:80 mA @ 10 kHz
Impedance:1.35 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.268" (6.80mm)
Surface Mount Land Size:0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)