RJA101M1HBK-0811S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
944352
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RJA101M1HBK-0811S PDF
Type Description
Series:RJA
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:188 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)