RUA470M1EBK-1012S
Manufacturer
SURGE
VIGOR # :
946984
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
RUA470M1EBK-1012S PDF
Type Description
Series:RUA
Package:BulkBag
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:194 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)