RXK331M1EBK-1016S
VIGOR # :
949325
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
RXK331M1EBK-1016S PDF
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:578 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:825 mA @ 100 kHz
Impedance:84 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)