B43540F2128M62
VIGOR # :
949326
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43540F2128M62 PDF
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):60mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.43 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:75 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)