USF1V6R8MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
949327
Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USF1V6R8MDD1TE PDF
Type Description
Series:USF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:6.8 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:35 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:3.3 Ohms
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)