CCD-208C100JK72
Manufacturer
Trigon Components
VIGOR # :
Description
CAP CER 10PF 250V C0G/NP0 RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
CCD-208C100JK72 PDF
Type Description
Series:CCD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Disc
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)