TPL-8.0/10X25F
Description
CAP 8F -10% +20% 2.7V T/H
DataSheet
TPL-8.0/10X25F PDF
Type Description
Series:TPL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:8 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):60mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Termination:PC Pins
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.043" (26.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C