TPL-60/18X40F
Description
CAP 60F -10% +20% 2.7V T/H
DataSheet
TPL-60/18X40F PDF
Part Status:Active
Capacitance:60 F
Tolerance:-10%, +20%
Voltage - Rated:2.7 V
ESR (Equivalent Series Resistance):14mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Package / Case:Radial, Can
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C