CMPX564K27AL150B-18X19X10
Description
CMPX-X2 FILM CAP 0.56UF 10%
DataSheet
CMPX564K27AL150B-18X19X10 PDF
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.394" W (18.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)