AH3740A-300K
Description
0.3UH, 10%, 0.145MOHM, 27AMP MAX
DataSheet
AH3740A-300K PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:300 nH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):78 A
Current - Saturation (Isat):27A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):0.145mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:500 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.378" L x 0.252" W (9.60mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)