LB1608T1R0M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 160MA 170 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LB1608T1R0M PDF
Type Description
Series:LB
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):160 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):170mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.90mm)