CDH53NP-390KC
Description
FIXED IND 39UH 640MA 550 MOHM
DataSheet
CDH53NP-390KC PDF
Type Description
Series:CDH53
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:39 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):640 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):550mOhm Max
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 100°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.205" W (6.00mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max):0.126" (3.20mm)