0603DC-R39XJRW
Manufacturer
COILCRAFT
VIGOR # :
Description
CERAMIC CHIP INDUCTOR,390NH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
0603DC-R39XJRW PDF
Type Description
Series:0603DC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:390 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):260 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):3.92Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:650MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Height - Seated (Max):0.035" (0.89mm)