0805CS-122EJTS
Description
FIXED IND 1.2UH 170MA 2.5 OHM
DataSheet
0805CS-122EJTS PDF
Material - Core:Ceramic
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):170 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):2.5Ohm
Q @ Freq:18 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max):0.061" (1.55mm)