0603AF-601XJEW
Description
WIREWOUND INDUCTOR 601NH@7.9MHZ
DataSheet
0603AF-601XJEW PDF
Material - Core:Ferrite
Inductance:600 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):510 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):552mOhm Max
Q @ Freq:16 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:540MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:7.9 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):0.036" (0.91mm)