PQ108081-120MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FIXED IND 12UH 26.8A 3.2 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
PQ108081-120MHF PDF
Type Description
Series:PQ108081
Package:Tray
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Ferrite
Inductance:12 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):26.8 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3.2mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test:300 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard, 3 Lead
Supplier Device Package:3-SMD
Size / Dimension:1.098" L x 1.098" W (27.94mm x 27.94mm)
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)